Macierze dyskowe możemy podłączać do serwerów za pomocą protokołów SAN lub NAS.
Protokoły SAN umożliwiają dostęp blokowy do danych. Oznacza to że, serwery widzą bloki danych, czyli dokładnie tak, jakbyśmy mieli dyski wstawione do serwera. Następnie bloki danych są z poziomu systemu operacyjnego są formatowane do formy zrozumiałej dla systemu operacyjnego zainstalowanego na serwerze. Tymi protokołami są protokoły iSCSI (pracujące w standardzie 1Gbit lub 10Gbit), protokół FC (Fibre Channel) oraz protokół SAS (Serial Attached SCSI)
Protokoły NAS
Są to protokoły, które umożliwiają dostęp plikowy. Na macierzy jest już system plików a udostępnia serwerom, komputerom stacjonarnym, notebookom przestrzeń gdzie możemy zapisywać pliki i foldery. Tymi protokołami są protokoły NFS- protokół przede wszystkim dla Unix (Linux). Obecnie ten protokół jest również wykorzystywany dla podłączenia zasobów dyskowych do aplikacji typu VMWare lub baz danych.
IBM, w swoich macierzach dyskowych wykorzystują protokoły blokowe, czyli iSCSI 1Gbit i 10Gbit, FC oraz SAS.
Co to znaczy? Macierze to urządzenia do których mamy dostęp blokowy, czyli nasze dane są w formie bloków wystawiane do serwerów i poprzez serwery są udostępniane poszczególnym użytkownikom. W macierzach blokowych wykorzystujemy protokoły SAN, czyli FC, iSCSI oraz SAS. Przy użyciu wymienionych protokołów możemy podłączać macierze do serwerów bezpośrednio. Takie podłączenie nazywamy Direct Attached Storage. Do jednej macierzy możemy wtedy podłączyć ograniczoną ilość serwerów. Może być ich tyle ile portów w kontrolerze macierzy. Podłączenia typu DAS są stosunkowo tanimi, bo nie ma dodatkowych urządzeń, ale mają ograniczenia wynikające z ograniczonej ilości portów w macierzy oraz tworzy się w ten sposób niezależne “wyspy” macierzy dyskowych. Takich ograniczeń nie mają podłączenia, które wykorzystują urządzenia zwane przełącznikami. W zależności od tego jaki protokół wybierzemy, takie stosujemy przełączniki. Gdy korzystamy z protokołów iSCSI stosujemy ogólnie dostępne przełączniki sieciowe. Gdy zastosujemy protokoły FC, stosujemy dedykowane przełączniki FC. Takie połączenia pozwalają łączyć dowolną ilość macierzy dyskowych z dowolną ilością serwerów. Parametry te są najczęściej określone w macierzach dyskowych i przełącznikach.
Przykładowe podłączenie serwerów: