IBM Storage

Odmieniaj i udoskonalaj swoje przedsiębiorstwo dzięki kompleksowym rozwiązaniom w dziedzinie pamięci masowej, które integrują i odświeżają dotychczasową infrastrukturę IT, jednocześnie obniżając koszty.

Podstawowa linia produktów IBM FlashSystem

IBM FlashSystem 5015/5035

Korporacyjna pamięć masowa all-flash klasy podstawowej, która zapewnia przedsiębiorstwu potrzebną funkcjonalność, oferując jednocześnie ten sam atrakcyjny stosunek wydajności do ceny.

czytaj więcej
IBM FlashSystem 5200

IBM FlashSystem 5200

Pamięć masowa all-flash oferująca technologię NVMe i wydajność pamięci flash w przystępnym cenowo, kompaktowym i bezkompromisowo efektywnym rozwiązaniu o wysokości 1U.

czytaj więcej
IBM FlashSystem 7300

IBM FlashSystem 7300

Połącz wydajność pamięci flash i technologii NVMe z niezawodnością innowacyjnego rozwiązania IBM FlashCore® i ogromną funkcjonalnością systemu IBM Spectrum Virtualize™.

czytaj więcej
IBM FlashSystem 9500

IBM FlashSystem 9500

Sto procent w technologii flash (all-flash), najwyższa wydajność interfejsu NVMe oraz niezawodność innowacyjnej technologii IBM FlashCore, a do tego zaawansowane funkcje IBM Spectrum Virtualize przeznaczone dla chmur hybrydowych.

czytaj więcej

easy CORY

Co to jest Macierz dyskowa?

Macierz dyskowa – urządzenie zawierające zbiór od kilku do kilkuset dysków fizycznych, które pogrupowane są w kilka do kilkudziesięciu grup RAID, które są widziane przez system operacyjny komputera jako pojedynczy dysk logiczny.

IBM dysponuje macierzami dla każdego, charakteryzującymi się jednolitym prostym interfejsem do zarządzania oraz wzrostem funkcjonalności i wydajności wraz z coraz bardziej zaawansowanym modelem macierzy.

Dlaczego mamy w rodzinie Flashsystem różne macierze, czym one się różnią?

Rodzina macierzy Flashsystem jest grupą produktów, która jest adresowana do każdego odbiorcy. Z macierzy IBM może korzystać firmy, która mają niewielkie zasoby danych, nie duże obciążenia, jak również firmy mające duże zbiory danych, wymagające ekstremalnych wydajności. W rodzinie IBM Flashsystem są rozwiązania zarówno oparte o dyski i moduły SSD, czyli All-Flash, jak i rozwiązania mieszane czyli rozwiązania hybrydowe.

Poniżej obraz pokazuje jak wzrasta funkcjonalność macierzy w zależności od typu macierzy, przy zastosowaniu jednolitego zarządzania i interfejsu:

Przydatne linki:

Dlaczego stosujemy zewnętrzne macierze dyskowe?

Przy lawinowo przyrastających danych zasoby alokowane w serwerach zaczynają być nie wystarczające i potrzebujemy rozbudować przestrzeń bez wymiany serwera. Często bywa też i tak że zasoby na serwerach są podzielone na różne przestrzenie i jedne są prawie w pełni zapełnione, a inne są nadal wolne. Takie sytuacje powodują „marnowanie” przestrzeni dyskowej. W serwerach najczęściej zasoby przechowywane na dyskach są udostępniane przez jeden kontroler dyskowy, co może stanowić pojedynczy punkt awarii. By optymalizować zasoby dyskowe i zwiększyć ich wykorzystanie, oraz bezpieczeństwo najlepiej jest zastosować zewnętrzną macierz dyskową firmy IBM. Zewnętrzne nowoczesne macierze IBM, są wyposażone w dwa kontrolery z pamięci podręczną cache, co zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych. Możliwość elastycznej konfiguracji, zwiększamy wykorzystanie przestrzeni dyskowej, oraz w razie potrzeby nowej przestrzeni, możemy dodać dodatkowe półki z dyskami (półki rozszerzeń) i rozbudować istniejącą przestrzeń. Nowoczesne macierze IBM umożliwiają wirtualizację zasobów, co pozwala na zwiększenie wydajności macierzy, przy minimalnych kosztach.

Macierze IBM Flashsystem składają się z pojedynczego węzła, który posiada dwa identyczne kontrolery dla zachowania wysokiej dostępności w przypadku awarii jednego z nich. 

Półki rozszerzeń, którymi można rozbudować macierz o następne dyski, przykład:

Chcesz dowiedzieć się więcej -zapytaj naszego Virtualnego Asystenta, który pojawi się w prawym dolnym rogu ekranu lub skontaktuj się ze specjalistą z Ingram Micro – kontakt

Jak podłączyć macierz dyskową do serwera?

Macierze dyskowe możemy podłączać do serwerów za pomocą protokołów SAN lub NAS.

Protokoły SAN umożliwiają dostęp blokowy do danych. Oznacza to że, serwery widzą bloki danych, czyli dokładnie tak, jakbyśmy mieli dyski wstawione do serwera. Następnie bloki danych są z poziomu systemu operacyjnego są formatowane do formy zrozumiałej dla systemu operacyjnego zainstalowanego na serwerze. Tymi protokołami są protokoły iSCSI (pracujące w standardzie 1Gbit lub 10Gbit), protokół FC (Fibre Channel) oraz protokół SAS (Serial Attached SCSI)

Protokoły NAS
Są to protokoły, które umożliwiają dostęp plikowy. Na macierzy jest już system plików a udostępnia serwerom, komputerom stacjonarnym, notebookom przestrzeń gdzie możemy zapisywać pliki i foldery. Tymi protokołami są protokoły NFS- protokół przede wszystkim dla Unix (Linux). Obecnie ten protokół jest również wykorzystywany dla podłączenia zasobów dyskowych do aplikacji typu VMWare lub baz danych.

IBM, w swoich macierzach dyskowych wykorzystują protokoły blokowe, czyli iSCSI 1Gbit i 10Gbit, FC oraz SAS.

Co to znaczy? Macierze to urządzenia do których mamy dostęp blokowy, czyli nasze dane są w formie bloków wystawiane do serwerów i poprzez serwery są udostępniane poszczególnym użytkownikom. W macierzach blokowych wykorzystujemy protokoły SAN, czyli FC, iSCSI oraz SAS. Przy użyciu wymienionych protokołów możemy podłączać macierze do serwerów bezpośrednio. Takie podłączenie nazywamy Direct Attached Storage. Do jednej macierzy możemy wtedy podłączyć ograniczoną ilość serwerów. Może być ich tyle ile portów w kontrolerze macierzy. Podłączenia typu DAS są stosunkowo tanimi, bo nie ma dodatkowych urządzeń, ale mają ograniczenia wynikające z ograniczonej ilości portów w macierzy oraz tworzy się w ten sposób niezależne “wyspy” macierzy dyskowych. Takich ograniczeń nie mają podłączenia, które wykorzystują urządzenia zwane przełącznikami. W zależności od tego jaki protokół wybierzemy, takie stosujemy przełączniki. Gdy korzystamy z protokołów iSCSI stosujemy ogólnie dostępne przełączniki sieciowe. Gdy zastosujemy protokoły FC, stosujemy dedykowane przełączniki FC. Takie połączenia pozwalają łączyć dowolną ilość macierzy dyskowych z dowolną ilością serwerów. Parametry te są najczęściej określone w macierzach dyskowych i przełącznikach.

Przykładowe podłączenie serwerów:

Jak mogę zapisać dysk z mojego laptopa do macierzy? 

Żeby móc zapisać swoje dane z notebooka na macierzy, musimy mieć nasz notebook podłączony do serwera, który jest podłączony do macierzy i zasoby macierzy są wystawiane do serwera w formie literki dysku. W tym momencie otwieramy nasz eksplorator plików podłączamy dysk sieciowy z serwera (tzw mapowanie dysku) i już znanymi nam mechanizmami kopiowania przekopiowujemy nasze dane na dyski macierzy.

hard CORY

Czy możliwe jest jednoczesne wykorzystanie np. protokołów FC oraz iSCSI?

Tak, macierze IBM z rodziny Flashsystem mają wbudowane porty 1Gb lub 10Gb w standardzie RJ45, w zależności od modelu. Poza tym macierze można wyposażyć w dodatkowe porty FC 16Gb lub 32Gb i jednocześnie podłączyć zasoby macierzowe do serwerów po obu protokołach iSCSI i FC.

Jakiego rodzaju połączenia hostów są wspierane (bezpośrednie, z wykorzystaniem przełączników)?

Macierze IBM Flashsystem, można podłączać zarówno bezpośrednio do serwerów jak i poprzez przełączniki. Podłączenia bezpośrednie serwer- macierz nazywane jest DAS (Direct Attached Storage). Podłączenia te są, przede wszystkim, stosowane w połączeniach z wykorzystaniem interfejsu SAS. Jest to wydajne i tanie podłączenie macierzy do serwerów. Słabą stroną jest możliwość podłączenia ograniczonej ilości serwerów do macierzy. Ilość jest ograniczona do ilości portów w macierzy. Najczęściej jest to do maksymalnie 4 serwerów. Również można bezpośrednio podłączyć macierz do serwera z zastosowaniem protokołów iSCSI 1Gb, 10Gb i 25Gb oraz FC (fibre channel) 16Gb lub 32Gb. Takie podłączenia mają ograniczone możliwości podłączenia serwerów, z powodu ograniczonej liczby portów w macierzy. Zastosowanie przełączników sieciowych dla połączeń wykorzystujących protokół Ethernet, a dla Fibre Channel przełączników FC, pozwala na zwiększenie ilości podłączanych serwerów oraz pozwala tworzyć elastyczne sieci pamięci dyskowych.

Czy możliwa jest rozbudowa macierzy/kontrolera (np. o cache, porty, lub do modelu wyższego)?

Macierze IBM serii FlashSystem mają możliwości rozbudowy pamięci cache. W zależności od modelu, możemy rozbudować pamięć cache od 32GB do 64GB dla modeli FS5015 i FS5035, do 512GB dla macierzy FS5200, do 1,5TB dla macierzy FS7300 oraz do 3TB  wprzypadku macierzy FS9500. Macierze w standardzie posiadają porty 1Gb iSCSI lub 10Gb iSCSI, w zależności od modelu. W każdej z nich można dodatkowo dodać porty FC 16Gb lub 32GB, 10Gb/25Gb iSCSI SFP+. Poniżej tabela pokazująca maksymalne parametry jakie można osiągnąć w poszczególnych modelach macierzy IBM Flashsystem.

W przypadku najmniejszej macierzy FS5015 możemy ją rozbudować do modelu wyższego czyli FS5035 bez zmiany numeru seryjnego. Następuje to poprzez wymianę kontrolerów na te występujące w macierzy FS5035.

W jakie procesory wyposażone są kontrolery macierzy?

Poniższa tabela pokazuje w jakie procesory są wyposażone macierze serii FS5000.

W macierzy FS7300 zastosowane są 2 procesory Intel 10-core 2.4GHz (Cascade Lake) na kontroler (4 na macierz). Macierz FS9500 posiada 2 procesory Intel 24-core 2.4GHz (Ice Lake) na kontroler (4 na macierz).

Czy macierze mogą być klastrowane?

Tak, począwszy od modelu FS5035 poprzez FS5200 i FS7300 do FS9500 można łączyć macierze w klastry. Macierze serii 5035 oraz FS9500 można łączyć w klastry składające się z dwóch macierzy, natomiast macierze serii FS5200 i FS7300 z 4 macierzy. Klastry mogą być dwóch rodzajów, klaster wydajnościowy lub tak zwany Hyper Swap, czyli klaster rozciągnięty pomiędzy dwie lokalizacje i wykorzystujący replikację dwukierunkową.

Więcej informacji na temat klastrów Hyper Swap można znaleźć pod linkiem:
http://www.redbooks.ibm.com/redpapers/pdfs/redp5597.pdf

promocje

Sprawdź aktualne promocje na IBM BP Storage Zone

demo

Chcesz przetestować, sprawdzić, nauczyć się, pokazać klientowi?
Nic prostszego – możemy Ci wypożyczyć maszynę DEMO – macierz IBM FlashSystem 5200 w konfiguracji z 4 modułami IBM FlashCore 9.6TB i interfejsami 10Gb Ethernet BaseT oraz Fibre Channel 16Gb.

Sprawdź kalendarz dostępności, zadzwoń lub napisz do Grześka, jeżeli masz pytania.

Grzegorz Ramotowski
Inżynier Systemowy IBM
Mob. +48 601 279 788
Grzegorz.Ramotowski@ingrammicro.com

Sekcja_demo_Grzegorz_Ramotowski_Ingram_Micro